Pořizujeme si kotě

 • Domácí mazlíčci
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Určitě se těšíte, až si přinesete domů tu malou chlupatou kouli. Už jste si kotěvybrali? Pokud ne, tak zvolte hravé, bystré, silné, smělé, průbojné a společenské.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Nenechte se obměkčit smutným pohledem ustrašeného a rozklepaného kotěte. Při výběru zvířecího kamaráda držte soucit na uzdě a všímejte si praktických věcí, protože v opačném případě můžete strávit na veterině pomalu víc času než v zaměstnání. Slabé a ustrašené zvíře může být nemocné a také se může stát, že vám dlouho radost dělat nebude.

  Nejprve zjistěte, zda bylo kotě očkováno alespoň týden před prodejem, proti panleukopenii a rhinotracheitidě. Prohlédněte mu srst, může mít parazity. Drobná černá „smítka“ oznamují neklamnou přítomnost blech. Podívejte se kotěti pořádně na uši. Zjistěte, neteče-li mu z uší výtok a není-li ve zvukovodu nečistota, která by svědčila o infekci nebo přítomnosti parazitů. Oči mají být jasné, čisté a bez výtoku.

  Uchopte kotě zezadu za hlavu a jemným tlakem prstů mu otevřete tlamku. Odhalíte tak případná poranění, zhnisaná místa, zánět dásní či abnormality chrupu. Pod ocasem musí být kotě čisté a suché, beze stop po průjmu nebo opruzení. Kotě má být živé a plné zájmu. Když je zvednete, nesmí ho to bolet a má se chovat přátelsky. Zvedejte kotě jemně, malá koťata mají křehký a snadno zranitelný hrudník.

  A které období je k odběru nejlepší? „Kotě lze odebrat od matky, když již matka kočka nekojí, tedy asi po třech měsících, aby se kotě také vše potřebné pro život naučilo od matky. Pro kotě je třeba připravit pelíšek, záchod s granulemi a podestýlkou a do něj se musí naučit chodit. Zvládne to docela dobře. A samozřejmě misky na krmení, zvlášť na vodu (v prvním období také na speciální mléko pro koťata) a zvlášť na suché krmení. V prvních měsících je dobré používat speciální konzervy a granule pro mladá zvířata,“ doporučuje Ing. Josef Duben ze Státní veterinární správy ČR. Např. Friskies, které poskytuje všechny živiny, vitaminy a minerály, které kotě dostávalo v mateřském mléce, když ještě bylo kojeno. Zaručí tak bezproblémový přechod od kojení k mokré a suché stravě.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů