Poznejte jógu – I. část

 • Jóga
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Ptali jste se nás na jógu, a proto vám přinášíme informace, které je dobré znát, než se rozhodnete jít na první lekci. Nechte se inspirovat a zkuste tuto aktivitu!

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Proč právě jóga?

  Spousta lidí má obavy, že jakmile začne se cvičením, bude muset přijmout také komplexní životní filozofii jógy, jejíž součástí je právě cvičení specifických poloh, takzvaných ásan. To samozřejmě můžete, jestliže však dáte přednost pouze cvičení, i tak je to úplně v pořádku. Ásany mají na tělo pozitivní vliv i přes to, že o filosofii jógy moc nevíte a ani vědět nechcete.

  Toto cvičení může při pravidelném a správném praktikování pomoci s protažením a zpevněním celého těla. Poměrně brzy zjistíte, že se celkově cítíte lépe. Můžeme potvrdit, že hned po první lekci jsme se cítili protáhnutí a spokojení. Většina lidí, kteří cvičí jógu, si pochvalují, že po čase mizí nebo se zmírňují bolesti zad či krční páteře. Rovněž si po pravidelném docházení uvědomíte, že máte najednou více energie. Také se zlepšuje proudění lymfy. Vaše imunita se posílí, a také se mohou zlepšit problémy se studenými končetinami.

  Jóga má pozitivní vliv i na duševní pohodu. Cvičení není extrémně náročné na rychlost pohybů. Nemusíte zvládnout vše, co cvičitel ukáže. Jde ale především o soustředění. Abyste správně dýchali a do pohybů zapojili potřebné svaly, musíte myslet na to, co děláte. Součástí lekcí je také odpočinek. Speciální rozložení aktivit během lekce tak způsobí, že se budete cítit dobře a zapomenete alespoň na chvíli na stres a problémy, které vás mohou trápit.

  Jak vybrat správné studio a cvičitele?

  Při výběru studia dbejte, abyste se zde cítili především dobře, jelikož dojem z daného místa se může odrazit i na prožitku ze cvičení. V dnešní době není problém si studio prohlédnout alespoň na fotografiích na internetu.

  O něco složitější je to s výběrem cvičitele. Samozřejmě by vás měl umět správně nasměrovat a vysvětlit jednotlivé ásany. Jak už to tak ale bývá, každému vyhovuje něco jiného, proto nechoďte k někomu, kdo vám není sympatický nebo vám jeho vedení nevyhovuje. Zkušený cvičitel by se měl na každé hodině zeptat, zda má na lekci někoho nového, případně, jestli má někdo z přítomných nějaká zdravotní omezení.  V průběhu cvičení by si měl svých žáků všímat a klást důraz na správné provedení a dýchání u jednotlivých pozic.

  Jaký styl jógy zvolit?

  Než se pustíte do dynamických stylů, jako je powerjóga, aštangajóga či vinyasa jóga, je dobré si osvojit základní ásany například prostřednictvím hathajógy nebo se v konkrétním centru poradit a zvolit tak odpovídající styl. Je vhodné začínat s tzv. průpravnými polohami, zaměřit se na jejich správné provedení, a také na dýchání, které je při cvičení jógy velmi důležité.

  Nyní už víte, co může jóga nabídnout a jaký styl zvolit. Sledujte pozorně naše stránky a těšte se na další díl tohoto článku. Vyzkoušeli jsme si lekci jógy na vlastní kůži a byli jsme nadšení! Poradíme vám, jak se na první hodinu připravit tak, abyste nebyli ničím překvapení.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů