Poznejte původní jarní zvyky Valašska

 • Tip na výlet
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Využijte krásné jarní dny a vydejte se do Rožnova pod Radhoštěm za poznáním původních jarních zvyků Valašska. Místní Valašské muzeum v přírodě vám nabídne nezapomenutelné zážitky pro vás i vaše děti.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  23.-25. 4. 2011 můžete poznat, jak se dříve slavily Velikonoce na Valašsku. Bohatý třídenní program v areálu Dřevěného městečka uspokojí každého návštěvníka. V sobotu se bude konat velikonoční jarmark, kde budete mít možnost zakoupit si originální rukodělné výrobky ze dřeva i keramiky nebo ochutnat speciality valašské kuchyně, jako jsou například koláče zvané frgály. V neděli a v pondělí si nenechte ujít jarní zvyky v podání dětského folklorního souboru Sedmikvítek nebo se zaposlouchejte do cimbálové muziky.

  Po všechny sváteční dny bude k dispozici bohatá nabídka velikonočního zboží, ukázky pletení pomlázek a zdobení kraslic.

  Dřevěné městečko je nejstarším a nejnavštěvovanějším areálem Valašského muzea v přírodě. Bylo otevřeno roku 1925 a prezentuje způsob života na malém městě v období od poloviny 19. století až po první čtvrtinu století dvacátého. V době hlavní sezony zde probíhají každý víkend folklorní a řemeslné programy.

  1. 5. můžete být svědky tradiční lidové slavnosti stavění máje se souborem RADHOŠŤ.

  Stavění májek patří k dávným tradicím předkřesťanského světa. Jejich význam lze s největší pravděpodobností spatřovat ve skryté symbolice jara – znamení růstu a plodnosti.

  Doposud se ve valašských obcích udržují slavnosti stavění a kácení májů. Tyto vysoké máje připravovala všechna mládež v předvečer svátku svatých Filipa a Jakuba (ve starém kalendáři 1. května). V lese se ukradl vysoký smrk či jedle (krádeži se připisoval obřadní význam), kmen se zbavil větví až na samotný vršek, který se ozdobil pestrými stuhami a věnci. Do vrcholku se umístil praporek červené barvy, pod něj se zavěsily tři až čtyři lahve s kořalkou. Čím vyšší májka, tím lépe.

  14. 5. 2011 si nenechte ujít výjimečnou akci Jaro na dědině – Velký redyk

  V areálu Valašské dědiny se setkáte s ukázkami tradičních jarních prací. Tato akce bezpochyby přinese nezapomenutelné i poučné zážitky zejména dětem. Program začíná vyháněním stáda ovcí, kdy můžete přímo stádo s bačou doprovázet až na pastvinu. Z bezprostřední vzdálenosti pak můžete pozorovat, jak bača se psem stádo nahánějí, jak se stříhají ovce nebo jak se kovají koně.

  Valašská dědina je největší částí celého muzea. Hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárna jsou umístěny v krajině, která svou členitostí připomíná mnohé vesnice na úbočích Beskyd. Políčka, zahrádky a ovocné stromy připomínají pěstování starých plodin. Během prohlídky se lze setkat s řadou domácích zvířat. Při prohlídce jednotlivých stavení si budete připadat opravdu jako kdysi na valašské vesnici.

  Informace o celoročním programu, vstupném a otevírací době naleznete na stránkách www.vmp.cz.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů