Pravda o cholesterolu

 • Pravda o cholesterolu
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • RNDr. Pavel Suchánek
 • Sádlo, přepálený tuk, velké zdravotní riziko. To vše se nám vybaví, když slyšíme slovo cholesterol. Jak je to ale s cholesterolem doopravdy?

  {containers“:[{„id“:3,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:4,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Když nám doktor udělá odběr krve a oznámí: „Máte zvýšený cholesterol.“, to obvykle nevěstí nic dobrého a pochvala to zrovna není. S cholesterolem to ale není takové černé. Bez cholesterolu by neexistovala jediná buňka v těle. Nevytvářel by se nám např. vitamin D, ani hormony jako testosteron a estrogen. Zcela bez cholesterolu bychom nemohli žít. 

  Na druhou stranu ale víme, že cholesterol se ukládá ve stěnách cév, což postupně vede ke ztrátě pružnosti a zúžení řečiště krve. V těchto zúžených místech se pak může mnohem snáz zachytit krevní sraženina. Do orgánu, ke kterému zúžená céva vede, se nedostává dostatek okysličené krve, takže orgán nemůže normálně fungovat.

  Z obou výše zmíněných věcí plyne, že cholesterol je sice pro tělo jak nepostradatelný, tak bychom měli mít přehled, kolik ho v těle máme. Za ideální hodnotu celkového cholesterolu v krvi se považuje méně než 5,2 mmol/l. U hodnot nad 6,2 mmol/l již hovoříme o vysokém cholesterolu, který může samozřejmě přinášet zvýšená zdravotní rizika.

  Dobrý a špatný cholesterol

  Hodnota celkového cholesterolu nám totiž nesdělí vše. Další důležitá hodnota je LDL a HDL. Velmi zjednodušeně řečeno je to hodnota špatného a dobrého cholesterolu. Cholesterol patří do skupiny lipidů a k buňkám se dostává krví uvnitř částic, jejichž obal je složen z lipidů a proteinů, tzv. lipoproteinů. Lipoproteiny mají různou hustotou. Cholesterol s nízkou hustotou je nazýván Low Density Lipoprotein – LDL a přenáší cholesterol z jater do těla, proto je označován jako „špatný“. Naopak cholesterol označovaný jako HDL – High Density Lipoprotein obsahuje naopak více proteinů než lipidů, má vyšší hustotu a cholesterol sbírá z tkání a přenáší ho zpět do jater. Zde je přeměněn na žluč a vyloučen stolicí, takže hladina cholesterolu v těle následně klesá. Proto je HDL prospěšný a žádoucí, označován jako „hodný“ či „dobrý“. Platí tedy, že čím nižší LDL a vyšší HDL v krvi máme, tím lépe. Ideální hodnota HDL je nad 1,4 a pod 0,9 se vystavujeme zdravotnímu riziku. U LDL je ideální hodnota pod 3,4 a nad 4,1 opět neseme vysoké zdravotní riziko. 

  Jak udržet rovnováhu?

  Faktory, které mohou ovlivňovat zvýšený, či vysoký cholesterol může být například dědičnost, ale nesmíme opomíjet i vnější faktory, například špatné stravovací návyky. Pro své tělo ale můžeme vždy něco udělat. Jak tedy zvýšit HDL (dobrý cholesterol) a snížit LDL (špatný cholesterol) v těle? Klíčem je opět vyvážený životní styl. S přehledem kolik čeho sníte, vám velmi snadno pomůže, kromě čtení složení na obalech výrobků, i např. aplikace Víte, co jíte?. Důležité je hlídat hlavně množství a druhy konzumovaných tuků.  Tuky bychom měli volit převážně rostlinného původu a kvalitní, za studena lisované. I tyto rostlinné tuky bychom měli střídat. Další důležitou součástí vyváženého života je, kromě výživy i pohyb, který hraje nezbytnou roli v udržování kondice a snižování cholesterolu v těle. Pohybová aktivita výrazně zlepšuje lipoproteinový profil, tedy napomáhá snižovat LDL (špatný cholesterol) a zvyšovat HDL (dobrý cholesterol). Můžete začít třeba svižnou chůzí, zlepšit si kondici během, vyzkoušet i netradiční zimní zábavu nebo aktivně relaxovat v bazénu. V závěru se budete cítit skvěle! Zvýšený cholesterol půjde dolů a vy už nebudete muset mít husí kůži vždy, když uslyšíte slovo cholesterol. Budete vědět, že na sobě pracujete a že cholesterol nemusí být jen špatný. 

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  RNDr. Pavel Suchánek
  RNDr. Pavel Suchánek
  Specializace: výživa, vyvážené stravování
  Nestlé

  Mezi Vodami 2035/31, 143 00 Praha 4 - Modřany; IČ: 45799504, DIČ: CZ45799504
  Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, spisová značka oddíl C, vložka 10481.
  © 2017 Copyright Nestlé Česko s.r.o.