Předpoklady k obezitě i imunitě si vytváříme již od narození

 • Pravda o obezitě
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Přestože k žádoucím změnám v nevyhovující struktuře jídelníčků sahají lidé spíše v dospělosti, kdy některé partie těla bují více, než je zdrávo, bývá v té době o odolnosti organismu a jeho dispozici k obezitě dávno rozhodnuto.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Rozhodující je totiž složení stravy v dětství, doslova od nejútlejšího věku. Vše začíná již u délky kojení a složení mléčné stravy, která je v prvních týdnech a měsících nejmenším dětem podávána. Důležitá je například skladba proteinů, které pomáhají ničit bakterie, viry a další patogeny v zažívacím traktu novorozence. Optimální skladba mléka rozhoduje také o množství průjmových onemocnění, a dokonce v již tak raném věku k větší či menší dispozici k obezitě.
  Nejde ale jen o stravu v prvních měsících života malého človíčka. Skladba potravy v průběhu celého dětství má zásadní vliv na tvorbu a počet tukových buněk v našem těle. Ty se například již u dvouletého dítěte množí při nadměrném přísunu kalorií dvakrát rychleji než u jeho vrstevníků. Málokdo přitom ví, že se tukové buňky tvoří v lidském těle pouze do věku 20 let a poté jich v lidském organismu již nepřibývá, ale také ani neubývá. A to ani v případě drastických diet nebo cvičením v různých wellnes zařízeních. Tukové buňky prostě v těle zůstávají, pouze „zhubnou“, a jak potvrdil tým švédských lékařů vedených Kirsty Spaldingovou ze stockholmského Karolinska Institutet, jsou kdykoli připraveny opět zvětšit svůj objem a „přibrat“. I když ale zůstává počet tukových buněk v lidském těle po 20. roce věku stejný, tuková tkáň se průběžně obměňuje. Podle vědců tak naše tělo ztratí ročně zhruba desetinu tukových buněk, které ale následně opět nahradí. Za osm let přitom vyměníme polovinu tukových buněk za zbrusu nové. Stále však platí, že nám tukové buňky neubývají. Právě proto se lidem, kteří se rozhodli shodit přebytečné kilogramy a dočasně zvýší svou pohybovou aktivitu či změní jídelníček, po ukončení diet nadváha zase vrací.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů