Proč nad datem 14. listopadu visí modrý kroužek?

 • Den diabetu
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Modrá barva je připomínkou nebe, jež spojuje všechny národy. Je to zároveň barva, která symbolizuje život a zdraví napříč všemi kulturami.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Kruh je zase symbolem koloběhu života. Právě proto je modrý kroužek symbolem pro celosvětový pochod, který se koná 14. listopadu. Ale proč? Právě na toto datum totiž připadá Světový den diabetu. Již devátý rok se v tento den na všech kontinentech světa konají pochody, které mají upozornit na nebezpečí civilizační choroby s názvem cukrovka. Výzkumy a prognózy této nemoci jsou vážně alarmující! Mezinárodní diabetická federace předložila údaje o tom, že na celém světě diabetem trpí téměř 200 milionů lidí a očekává se, že v roce 2030 se počet zvýší až na 366 milionů.

  Proto i letos 14. listopadu vyjdou do ulic celého světa průvody lidí. Cílem pochodu bude opět snaha upozornit širokou veřejnost na problém diabetu a na možnosti, jak předcházet riziku vzniku tohoto onemocnění. V rámci pochodu bude, jako každý rok, možné změřit si také hladinu cukru v krvi. Od roku 2003 se do pochodu zapojilo již 65 000 lidí z více než 80 míst po celé České republice.

  A proč právě v listopadu? Dne 14. listopadu v roce 1891 se v Ontariu narodil Frederick Grant Banting, člověk, který objevil inzulin a jehož jméno je s diabetem velmi úzce spjato. Ačkoli původně studoval bohosloví, brzy zjistil, že ho více lákají studia medicíny a plně se jí oddal. Během svého života například sloužil v kanadském armádním zdravotnickém sboru, působil jako chirurg v dětské nemocnici, a také vyučoval ortopedii a farmakologii. Jeho hlavní pozornost se však během života obrátila právě na studium diabetu. Spolupracoval s mnoha odborníky a lékařskými kapacitami, zejména pak s profesorem fyziologie Macleodem. Jejich výzkumy a celoživotní práce vedly k objevu inzulínu. Svůj objev vědci dali patentovat a patent bezúplatně předali univerzitě v Torontu. Inzulín byl následně poprvé použit k léčbě diabetu roku 1922. Rok na to oba lékaři, Banting i Macleod, obdrželi za svůj objev a přínos vědě Nobelovu cenu.

  Díky lékaři Bantingovi dnes diabetes a inzulín známe. Víme, jak se dá vliv cukrovky na lidský organismus zmírňovat. Především ale víme, jak cukrovce předcházet! Nezáleží totiž na tom, jak staří jsme, ani v jaké části světa žijeme. Diabetes je problém, který může překvapit každého z nás. Zapojit se do modrého pochodu proti diabetu může každý. Tak neváhejte a udělejte si modrý kroužek u data 14. Listopadu ve svých diářích a zúčastněte se některého z pochodů po České republice. Řekněte i svým známým, že tento den je Světovým dnem diabetu a že se této nemoci dá poměrně snadno předcházet. Stačí dodržovat zásady zdravého životního stylu. Více informací o tomto tématu najdete zde.

  ——-
  Nerozumíte některým odborným termínům v článku? Pomůže Vám náš slovníček diabetologických pojmů.

  Související články ohledně diabetu:
  Historie diabetu
  Co je vlastně cukrovka
  Jak předejít cukrovce?

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů