Procházka vs. počítačová hra, co zvítězí?

 • Děti a pohyb
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Kde jsou časy, kdy děti skotačily venku v každém počasí a mámy měly problém, dostat je domů na večeři? Dnes je tady jiný problém. Děti se málo hýbou a čas tráví spíše doma. Zvolte správnou taktiku a zaujměte je sportem.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Ze všech stran jsme dnes bombardováni informacemi, že dobří rodiče vedou své děti ke sportu. Jako strašák dobře funguje i připomínka rizika dětské nadváhy. Právě vaše dítě ale sport zásadně odmítá a čím víc ho přesvědčujete o tom, že sport je prospěšný, tím větší odpor získává? Mnohdy už jste ze všeho unavení natolik, že sportovat nemáte chuť ani vy sami. Tudy cesta nevede!

  Sport a pohybové aktivity jsou samozřejmě důležité v každém věku, tedy i u dětí, ale musí nás především bavit! Pamatujete si, když vám v dětství nechutnal špenát, houby nebo třeba kapusta a rodiče či učitelky ve škole bez přestání tvrdili, že se to jíst musí, že je to zdravé? Když jste vše nakonec opravdu sníst museli, začalo vám to chutnat více? Pravděpodobně ne, a možná vám jen z pomyšlení na to dodnes není nejlépe. Podobně to funguje právě se sportem. Když dětem něco nutíte, riskujete tím, že se jim to zprotiví. Změňte pohled na věc, a jděte na to „od lesa“.

  V první řadě se zaměřte na záliby a povahu svých dětí. Každý člověk je totiž jiný a vyhovuje mu něco jiného. „Navíc u mladších dětí je zcela normální, že často střídají své zájmy, nebraňte jim v tom. Důležité je, že je sportování baví,“ dělí se o postřehy z praxe dětská psycholožka Mária Balážová. Baví vaše děti akční zábava a počítačové hry, kde se mohou v pravém slova smyslu vyřádit? Proměňte tedy vaše společné výlety v jednu velkou hru! Překvapte tím, že si s nimi jako rodiče zahrajete třeba paintball v přírodě, laser game nebo si dáte závody na motokárách. Jsou vaše ratolesti spíše samotáři a divoké aktivity je děsí? Zkuste je vzít třeba na ranč na projížďku na koni nebo zkuste geocaching. Zapojte fantazii! Je spousta zajímavých a netradičních aktivit i míst kam se s rodinou vydat a které bezesporu nadchnou vás všechny. Když bude sport předkládán nenásilně a formou zábavy, začne určitě bavit.

  Spousta dětí ale může mít sport znechucený třeba i kvůli tomu, že jim nejde tělocvik ve škole. Neumí správně kotoul nebo hvězdu, hrazda jim nahání hrůzu, skok přes kozu jim připomíná spíše skok přes slona a ve vybíjené je hned první rána odrovná. „Dítě ale motivujte a povzbuzujte, i když se mu nedaří. Zlepšení v jakékoli aktivitě je přece věcí tréninku. Sportování má pozitivní vliv nejen na tělo, ale děti se tak učí i vytrvalosti a schopnosti dosahovat stanovených cílů. Proto i přesto, že dítě zpočátku neprojevuje vůbec žádné nadšení pro sport, je důležité, abyste dítě motivovali,  a nadále ho k pohybu spolu s jeho trenéry ve škole nebo kroužcích vedli.“ doporučuje psycholožka. Veďte děti k tomu, že sport je především zábava, u které naše tělo aktivně odpočívá a nejde až tolik o to, za jak dlouho zvládnout vyšplhat třeba na tyč. Opravdu striktní, přísný trénink s ohromujícími výsledky by měli dodržovat pouze vrcholoví sportovci, a k těm má většina z nás docela daleko.

  Dopřejte dětem pocit, že jim věříte a že je podporujete v tom, co je skutečně baví. Když na své potomky nebudete vyvíjet nátlak, uvidíte, že se situace zlepší. V rodině se uvolní atmosféra a vy budete moci zase volně dýchat. Nezapomeňte, že děti odkoukávají spoustu věcí od vás. Proto jim sami jděte příkladem a vše co od dětí vyžadujete, sami plňte. Hýbejte se celá rodina, zkoušejte netradiční sporty, vymýšlejte nové výlety a potom se o své tipy nezapomeňte podělit v aplikaci Plus kolem Vás, kde také můžete hledat inspiraci na různé aktivity.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů