První dojem a posuzování ostatních

 • První dojem
 • 4 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • S novým rokem přichází spousta výzev a nových příležitostí. Kdykoli potkáme někoho nového, máme „čistý štít“ a můžeme zapracovat minimálně na prvním dojmu. Pozor ale na chyby v posuzování.

  {containers“:[{„id“:3,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:4,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  O prvním dojmu již určitě každý z nás slyšel. Jistě si dáte záležet, když jdete na pohovor do nové práce nebo se máte potkat s novým, důležitým člověkem. První dojem si lidé vytváří na základě toho, co je v danou chvíli u toho druhého viditelné a slyšitelné.

  Kladně bývá hodnocen upravený a čistý vzhled, přiměřená sebejistota, srozumitelná a jasná řeč, pevný stisk ruky a podobně. Záporně hodnocené pak bývají přehnané projevy sebevědomí či naopak nedostatek sebedůvěry, zanedbaný vzhled doprovázený nejasnou mluvou a podání „zvadlé“ ruky také není nejlepším začátkem. Samozřejmě jsou i projevy, které už tak snadno, neovlivníme. Když někdo trpí trémou, neovlivní, zda se mu chvěje hlas nebo mu zčervenají tváře. Základem však vždy je, nepodcenit předchozí přípravu a příležitost využít ve svůj prospěch.

  Ať už se v novém roce chystáte třeba na pohovor do práce nebo patříte k těm, kteří budou někoho hodnotit, jistě se vám bude hodit přečíst si pár slov o častých chybách, které také mohou první dojem provázet.

  Halo efekt spadá mezi nejznámější a nejběžnější omyly v percepci, tedy vnímání nebo posuzování druhých. Zjednodušeně řečeno to znamená, že sympatickým, hezkým a milým lidem máme tendenci automaticky přisuzovat kladné vlastnosti, dokonce i vyšší inteligenci. Zajímavé je, že podobně na nás může zapůsobit také něčí rukopis. Jestliže je písmo úhledné, často se nám zdá i obsah, na první přečtení, kvalitnější. Naproti tomu pokud je byť velmi kvalitní obsah napsán neúhledně, může se zdát méně kvalitní, a to už se dostáváme k druhému omylu ve vnímání. Ďáblův efekt je totiž přesný opak halo efektu. Nesympatickým a neupraveným lidem tedy máme často tendenci přisuzovat jak horší vlastnosti, tak i inteligenci.

  Stalo se vám někdy, že jste potkali někoho, kdo vám byl na první pohled sympatický a blízký? Potom si dejte pozor na efekt mírnosti. Má podobný styl oblékání jako vy, usmál se na vás nebo prostě zaujal a cítíte, že máte něco společného. Potom budete mít nejspíš tendenci takového člověka vidět v „přívětivějším“ světle. Když vás zklame nebo udělá nějakou chybu, budete pravděpodobně těmi, kdo ho budou bránit.

  Jednou z dalších chyb může být i vliv sociálního postavení. Velmi snadno se může stát, že dotyčnému budete automaticky přisuzovat takové vlastnosti, jaké jsou běžné pro profesi či sociální postavení, ve kterém se nachází. Typickým příkladem může být policista, od kterého tak nějak automaticky čekáme, že bude férový, čestný a bude ochoten pomoci.

  Další běžnou chybou v posuzování může být logická chyba a znamená, že si na základě obecně známých a sdílených pravd spojujeme některé vlastnosti, které spolu mohou logicky souviset. Například obézní člověk může být pokládán za pomalého a líného. Každý člověk je však originál a vždy by podle toho měl být posuzován.

  Pátou a poslední chybu zná určitě každý. Jsou jimi předsudky a stereotypy, tedy že na základě zkušeností s celou sociální skupinou vnímáme a hodnotíme i jednotlivce. Nejčastěji jde o skupiny náboženské, etnické či národnostní. Předsudky bývají spíše negativní a mohou přerůst až v diskriminaci. Stereotyp se může projevit například tak, že od člověka, který o sobě říká, že je věřící, budeme nejspíš očekávat charakterní a ryzí jednání, pravdomluvnost a mírnost. Zkrátka ho budeme hodnotit podle toho, jak by se věřící obecně měli chovat. Opět ale musíme myslet na jedinečnost každého člověka, a že příslušnost k určité skupině sebou nenese univerzální vlastnosti a osobnostní rysy.

  Chyb, kterých se můžeme dopustit, když hodnotíme ostatní, je mnoho. Nejde tedy pouze o první dojem. Důležité je, uvědomit si, že něco takového může naše rozhodování a vnímání ovlivnit. Naučme se dát lidem kolem sebe i druhou šanci. Šanci k tomu, uvést se i na druhý dojem, jednou se to třeba bude hodit i vám. Buďme tolerantní, ale na druhou stranu zkoumejme. Nespokojme se s tím, že má někdo krásný úsměv, nebo že je dokonale upraven. Když budeme lidi kolem nás více poznávat a nespolehneme se pouze na první dojem, vyplatí se nám to. A to jak v pracovním prostředí, tak v přátelské rovině, ale i v partnerské oblasti.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů
  Nestlé

  Mezi Vodami 2035/31, 143 00 Praha 4 - Modřany; IČ: 45799504, DIČ: CZ45799504
  Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, spisová značka oddíl C, vložka 10481.
  © 2017 Copyright Nestlé Česko s.r.o.