Slavíme Den matek!

 • Den matek
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Den matek je svátek, který se slaví po celém světě. V tento den vyjadřujeme našim maminkám nejen úctu, ale hlavně to, že je máme rádi. A i přes to, že není v České republice Den matek brán zákonem jako významný den, neměli bychom na maminky zapomínat.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Jestli existuje nějaký opravdu mezinárodní svátek, tak je to jistě Den matek. Slaví se po celém světě, ne však všude ve stejný den, například v Rusku se Den matek slaví poslední neděli v listopadu, ve většině Jižní Ameriky, v Indii, Pákistánu, Mexiku a Singapuru 10. května, v Polsku pak 26. května a v řadě arabských zemí se slaví Den matek na první jarní den, tj. 21. března.

  Historie tohoto dne má dlouholetou tradici, která sahá až do doby starověkého Řecka. První písemné zmínky, které dokládají oslavy Dne matek, pochází z roku 1644. Již tenkrát se děti a vnoučata scházely v domě svých rodičů, aby Den matek oslavili společně.  

   Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla ve 20. století, roku 1907. Na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek.

  U nás se tento svátek začal slavit v roce 1923 z iniciativy dcery, našeho prvního prezidenta, Alice Masarykové. Po druhé světové válce byl režimem zatlačen do pozadí a znovu objeven až v roce 1989. Dnes děti darují svým maminkám květiny, pralinky nebo jiné vlastnoručně vyrobené maličkosti. V tento den je nejdůležitější především poselství lásky a vděčnosti, kterou děti svým maminkám prokazují.

  Nezapomeňte tedy druhou květnovou neděli na své maminky. Můžete jim udělat radost i tím, že jim darujete Modré z nebe.

  A abychom nezapomněli, tak i tatínkové mají svůj svátek, který připadá na třetí červnovou neděli.

   

   

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů