Slavíme Světový den zdraví

 • Den zdraví
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Abychom se cítili dobře, měli bychom se o své zdraví starat. Připojte se proto i letos k Plus pro Vás a oslavte s námi datum 7. dubna, tedy Světový den zdraví!

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  „Přeji ti hodně zdraví“, toto slovní spojení slýcháme často při narozeninových i jiných oslavách. Uvědomujeme si ale, co se pod těmito slovy skutečně skrývá? Spousta lidí v běžném životě zdraví lehkomyslně považují za samozřejmou věc. Bohužel ne každý má ale to štěstí, že se mu zdravotní problémy vyhnou. Právě proto 7. dubna 1948 vznikla Světová zdravotnická organizace (World Health Organization – WHO), která si klade za cíl vytvoření co nejvyššího stupně zdraví pro všechny lidi na celém světě. Jako připomínka vzniku organizace a snahy o odstranění co nejvíce nemocí z lidských životů a celkové zlepšení kvality života, se datum 7.4. začalo slavit jako Světový den zdraví.

  Oslava „narozenin zdraví“, není sice plná legrace a zábavy, nikdo z nás by však tento den neměl brát na lehkou váhu a ignorovat ho. Každý rok je vybráno jedno téma, které vyzdvihuje prioritní oblast veřejného zdraví. Tento den poskytuje příležitost, pro každého z nás, dozvědět se více o aktuálních zdravotních problémech a zapojit se do aktivit, které mohou vést k lepšímu zdraví nás samotných, našich blízkých, ale také lidí třeba až na druhém konci světa.

  Letos je pozornost zaměřena na nemoci, přenášené biologickými vektory. Řeč je o malých organismech, jako jsou komáři, klíšťata a jiní cizopasníci, kteří mohou přenášet různé nemoci. Hrozba nakažením skrze infikovaný hmyz je problém zejména tropických oblastí a míst, kde je přístup k pitné vodě a hygienickým potřebám problematický. Podobně závažná hrozba ale může číhat i na obyčejné procházce ve městě nebo na venkově i v oblasti, jako střední Evropa, která už se týká každého z nás.

  V České republice vznikla speciální kampaň podpořena Státním zdravotním ústavem, zaměřená na osvětu klíšťové encefalitidy nebo Lymeské boreliózy, která je s tématem Světového dne zdraví přímo spjata. Tato kampaň si klade za cíl zvýšit povědomí o hrozbě biologických vektorů a přenášených onemocnění, a dále informovat co nejvíce lidí, aby dbali především na prevenci a včas se chránili.

  S parazity není legrace a je opravdu nezbytné být bdělý a opatrný. Přidejte se tedy k oslavě Světového dne zdraví a dejte vědět i známým, čemu se právě tento ročník věnuje. A nezůstávejte pouze u jednoho dne! Zdraví je příliš cenné, aby zůstávalo opomíjené, je třeba se mu věnovat denně. Jednou z nejdůležitějších oblastí vyváženého životního stylu je oblast výživy a stravování. Můžete proto využít naši interaktivní aplikaci Víte, co jíte?, ve které snadno zjistíte, jak máte sestaven jídelníček a nasměrovat tak své stravování tím správným směrem. V aplikaci BMI kalkulačka zase zjistíte, zda je vaše BMI v normě.  Neméně důležitou součástí vyváženého života jsou i sportovní aktivity a relaxace. Nezapomínejte proto ani na pohyb, protože i obyčejná procházka je pro tělo lepší, než sedět doma. Dostaňte se spolu s námi do kondice a dopřejte si i dostatek spánku. Budete se cítit skvěle.

   Přejeme vám i vašim blízkým skutečně hodně zdraví.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů