Sušení jako nejstarší metoda uchovávání potravin

 • Uchování potravin
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Dehydratace neboli sušení je prastará ověřená metoda uchovávání potravin. Ta je spolu s uzením, zahušťováním a kvasnými procesy (aplikace mléčného i alkoholového kvašení) jedním z nejstarších způsobů konzervace potravin.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Podle Mgr. Pavla Suchánka, odborníka na výživu v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze, jsou sušené potraviny rozumnou alternativou k tučným uzeninám a už vůbec je nelze srovnávat s klasickými výrobky fast foodu.

  Dehydratace neboli sušení je prastará ověřená metoda uchovávání potravin. Ta je spolu s uzením, zahušťováním a kvasnými procesy (aplikace mléčného i alkoholového kvašení) jedním z nejstarších způsobů konzervace potravin. Při dehydrataci dochází k postupnému snižování obsahu vody a tím se zamezuje nepříznivému vývoji mikroorganismů. Potraviny se tak mohou uchovat bez použití konzervačních látek. Proces dehydratace tedy můžeme přirovnat k tomu, když si sami doma usušíte houby, křížaly či bylinky na čaj.

  Příprava dehydratovaných polévek a hotových jídel je časově nenáročná a snadná. Mezi další výhody patří stálá a neměnící se chuť, jasné složení hlavních nutrientů i energetické hodnoty a zaručená kvalita (vysoké nároky na dodavatele, na suroviny, provádění senzorických zkoušek). Dehydratované výrobky mají význam i z hlediska zachování obsahu vitamínů a minerálů. Při výrobě jsou používány moderní technologie, které umožňují zachovat v použitých surovinách co největší množství vitamínů a minerálních látek.

  Výhody využití dehydratovaných potravin k přípravě pokrmů.

  Na výrobku je vždy přesně popsán způsob přípravy. Je na něm označeno i přesné složení, energetická hodnota nejen suchého, ale i hotového výrobku, popřípadě jedné porce hotového výrobku. Z hlediska energetického začali výrobci se snižováním obsahu energie, zejména tuků ve výrobcích. V současnosti jsou na trhu i výrobky se sníženým obsahem soli, s celozrnnými těstovinami nebo např. výrobky obohacené vlákninou apod.

  Pokud někdo trpí například vysokým krevním tlakem, nemá čas si uvařit čerstvou polévku a je odkázán pouze na polévku v bufetu či jídelně, je lepší vybrat si polévku dehydratovanou. Příprava dehydratovaných polévek je opravdu časově nenáročná a hlavně snadná. Mezi jejich další výhody patří neměnící se chuť, jasné složení hlavních nutrientů a stabilní energetická hodnota. A samozřejmě i zaručená kvalita.

  Jak se uchovávají vitamíny a minerály v dehydratovaných polévkách?

  Vysvětlí nám to Ing. Petr Menšík, nutriční specialista.

  Při nesprávném zpracování a skladování může zelenina během 24 hodin od sklizně ztratit větší množství některých vitamínů. Také vařením se obsah živin výrazně snižuje. Ovšem zelenina použitá v dehydratovaných pokrmech je (a musí být) zpracovávána ihned po sklizni, ztráta vitamínů je proto minimální. Při výrobě dehydratovaných polévek jsou navíc používány stále modernější technologie, které umožňují zachovat v použitých surovinách co největší množství vitamínů a minerálních látek. Jaká je ta nejpoužívanější?

  Nejčastější technologií je tzv. sušení mrazem, které umožňuje zachování co nejvěrnější chuti čerstvé zeleniny. Suroviny se při tomto způsobu zpracování zbavují vody a ztrácejí až 90 % své hmotnosti. Při výrobě polévek se ale kladou vysoké nároky jak na dodavatele, tak na suroviny. Hledí se kupříkladu i na snížené množství TFA (trans nenasycených mastných kyselin) – do 3 % celkového tuku.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů