{containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“
Zejména zvířata pobíhající po zahradě jsou vystavena nejrůznějším rizikům. Málokterý pes je vycvičen tak, aby si vzal potravu pouze od svého pána, a v případě koček je to úkol přímo nadlidský. Podstrčit psovi pochoutku přes plot není nic složitého. Dětem sice zakazujeme krmit cizí psy, ale ne vždy nás poslechnou a tajně šoupnou sousedovic Rekovi třeba pořádný kus čokolády. I sousedé se rádi „předvedou“ a nabídnou našemu mazlíčkovi hrnec plný zbytků z minulého týdne. Není divu, že je zvířatům špatně.
Nejhorší varianta je úmyslná otrava. Jakmile se ve zvratkách nebo ve stolici objeví krev, je nezbytné okamžitě navštívit veterináře. Někdy dochází k selhání jater a ledvin a zvířeti už není pomoci.
Když je trápí průjem
Zkušený chovatel většinou pozná, kdy jde o „banální“ průjem či zvracení a kdy už je nutná prohlídka u veterináře. Prvním krokem je nasadit zvířeti přísnou dietu. Psovi nepodáváme vůbec žádnou potravu až 48 hodin, kočce 24 hodin. K pití jen černý neslazený čaj, pak převařenou vodu pokojové teploty.
Po „hladovce“ už můžeme vyzkoušet polévku z ovesných vloček nebo vařenou rýži. Pokud se nedostaví zažívací problémy, servírujeme vařené bílé maso a po 7-10 dnech bez potíží přecházíme na obvyklou stravu v obvyklých dávkách.
Když je trápí zácpa
Pes kňučí, tlačí, táhne zadeček po zemi. A bobek ne a ne ven! Má prostě zácpu. Možná jsme mu změnili jídelníček, ale třeba někde vyhrabal kost nebo snědl kus plastu. Pomůžeme mu třením bříška, pohybem venku a podáváním vlákniny a tekutin. U koček bývají příčinou zácpy kromě nedostatku pohybu a jednostranné stravy hlavně smotky v žaludku nebo kamínky z kočičího steliva, které kočka snědla. Můžeme vyzkoušet lžičku ricinového oleje . Pokud však zácpa přetrvává několik dní, je nezbytná návštěva veterináře, může jít o nádorové onemocnění. Ani v tomto případě však nemusí být všechno ztraceno.
„}}]}}],“layout“:“article“}“