Užijte si advent i Vánoce!

 • Vánoce
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Vánoce jsou nejkrásnějším obdobím v roce. Pro většinu lidí nejpůsobivějšími svátky právě kvůli silným rodinným tradicím a vazbám.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Pro dospělé obnášejí řadu povinností, ale děti se už od začátku prosince nemohou dočkat Štědrého dne. Na to, abychom se na Vánoce připravili, slouží advent – období čtyř nedělí před Štědrým dnem.

  Nabízíme inspiraci, jak si vše naplánovat a bez stresu užít. Důležité je si uvědomit, že Vánoce není možné měřit počtem druhů cukroví, dokonale uklizeným bytem nebo financemi vynaloženými na nákup dárků. Úkoly by měly být rovnoměrně rozdělené mezi všechny její členy. Sdílení vánočních příprav naopak navodí příjemnou atmosféru a nabízejí rovněž možnost stát se součástí rodinných tradic. Tradice a rituály jsou tím, co rodinu ukotvuje a jejím členům dodává pocit zázemí. Příjemná atmosféra vytváří hezké vzpomínky, společné rituály a tradice jsou totiž tím, co vytváří rodinnou soudržnost.

  1. Vánoční dekorace bytu

  První adventní neděle letos připadla už na 28. listopadu. To je čas na první vánoční výzdobu bytu – svíčky, adventní věnec, lampičky v oknech. Na adventním věnci zapalte první svíčku a pak každou neděli další. Kromě adventního věnce můžete vyzdobit celý byt svíčkami, které mu svými vůněmi – vanilkovou, skořicovou apod. – dodají předvánoční atmosféru. Postavení betlému, koupení a zdobení vánočního stromku, stolu apod. si včas naplánujte, ale realizovat je můžete až těsně před Štědrým dnem. Jsou to aktivity, při kterých tráví čas rodina společně.

  2. Vánoční úklid

  Udělejte si plán. Podle tradice má být na Lucii, což je 12. 12., byt jako ze škatulky. Pokud úklid plánujete vlastními silami, rozdělte úkoly mezi všechny členy rodiny. Další možností je profesionální agentura. Vánoční úklid je dobrou příležitostí pro zbavení se věcí, které nepoužíváme. Staré oblečení jistě přivítají různé charity či Armáda spásy.

  3. Dopis Ježíškovi a také napište pohlednice

  Nezapomeňte včas s dětmi napsat Ježíškovi. Dopis musí odejít v předstihu, aby Ježíšek stihl všechny dárky opatřit. Zkuste také letos nakoupit vánoční pohlednice či přání a napište těm, které přes svátky neuvidíte.

  4. Pečení cukroví

  Pokud chcete cukroví objednat, je třeba to udělat v prvním prosincovém týdnu. V průměru zaplatíte za kilo 380-600 Kč. Chystáte-li se péct cukroví doma, tak je také nejvyšší čas. Většinou se z pečení stává společná zábava celé rodiny. Děti baví vykrajovat, hníst těsto i zdobit. A při tom můžete společně poslouchat koledy či pohádky.

  5. Nákup dárků

  Napište si seznam obdarovávaných i s dárky. Pak teprve vyrazte na nákup. Ušetří vám to čas i impulzivní, nepromyšlené nákupy.

  6. Setkání s blízkými

  Vánoce a předvánoční čas jsou také časem setkávání. Naplánujte si čas strávený s vašimi blízkými. Zajděte na procházku, na svařák, večeři, do kostela na mši, zajeďte na výlet – vánoční trhy i výstavy betlémů jsou příjemným programem pro malé i velké. Zajímá-li vás, jak slavili Vánoce lidé o několik století dříve, pak se vydejte za neopakovatelnou atmosférou do některého z českých skanzenů. V dobových chaloupkách uvidíte tradiční výzdobu nebo budete mít možnost zhlédnout některý ze zábavných programů inspirovaných Vánocemi (více informací najdete například na www.ceskapohoda.cz, tipy na výlet).

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů