Váš pes a imunita

 • Péče o psa
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Jak by asi posiloval svoji obranyschopnost rozmazlený gaučák, který vytáhne paty z domu jen na malou procházku kolem bloku?

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Jak by asi posiloval svoji obranyschopnost rozmazlený gaučák, který vytáhne paty z domu jen na malou procházku kolem bloku? Sice si může „štěknout“ o delší okruh, ale s pohodlným páníčkem mu to bude houby platné. A pokud navíc dostává nevhodnou stravu chudou na vitaminy, má o choroby postaráno.

  V přirozených podmínkách je pes neustále v kontaktu s bakteriemi, houbami, organickými sloučeninami přítomnými v podzemní vodě atd. „Moderní imunologie ukazuje, že trvalý kontakt s přírodními mikrorganismy je důležitý pro imunitní systém,“ říká chovatelka Marcela Brabcová. „Kontaktem s těmito mikrorganismy dochází ke zvětšení flexibility imunitního systému a tím i zlepšení celkové odolnosti organismu. Psi, kteří žijí s námi v našich „sterilních“ domovech, jsou možnosti této přirozené stimulace zbaveni.“

  Oslabená imunita, zejména v podzimním a zimním období, je doslova živnou půdou pro různé bakterie. Podobně jako my lidé „chytne“ pes streptokoka nebo dokonce chlamydie. A tak se může stát, že vaše fenka ne a ne zabřeznout. A takový streptokok nebo chlamydie ji vyřadí na dlouhou dobu, ne-li navždy, z reprodukčního procesu. Takže namístě je prevence. Existuje celá řada přípravků s obsahem vitaminu C a beta-glukanů, které imunitu psa posílí. Beta-glukany jsou látky, které se přirozeně vyskytují v přírodě. Mají povahu škrobu a psovité šelmy je získávají při konzumaci travin nebo hub. Ale bez konzultace s veterinářem si je raději nekupujte. Sdělte mu, jakými potížemi zvíře trpí – třeba má každou zimní sezonu rýmu, je náchylné k chřipce nebo angíně. Laboratorní vyšetření odhalí pravdu, a pokud budete dodržovat pokyny lékaře, pes bude zase fit. Rozhodně ale nezapomínejte na pořádný pohyb v přírodě. Nechte ho očichávat půdu, domy, ať si i vesele zahrabe.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů