Velikonoční zvyky a tradice

 • Příprava na Velikonoce
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Velikonoční svátky na Slovensku mají především křesťanský charakter. Přípravou na Velkou noc je čtyřicetidenní půst, který vrcholí několik dní před Velikonoční nedělí, která je největším křesťanským svátkem.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Věřící lidé si po celé zemi připomínají ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání. Velikonoční pondělí je zase spojeno s pomlázkou a rozdáváním malovaných kraslic. Voda má děvčatům, ženám a babičkám přinést zdraví a krásu. Je symbolem jarní očisty.

  Podívejme se ale do jiných koutů světa, na jejich velikonoční zvyky a obyčeje. Každá ze zemí má svoje jedinečné velikonoční tradice, které se předávaly z generace na generaci. V mnohých zemích jsou velikonoční svátky směsí křesťanských a pohanských tradic, ale i komerční záležitostí.

  Z Německa pochází tradice velikonočních zajíčků a stromečků. Vyfouknutými a zdobenými vajíčky zdobí Němci stromy a keře blízko svých příbytků. Velikonoční neděle je rodinným svátkem. V ten den se rodina setká při společném obědě a podávají se tradiční velikonoční jídla. Německé děti věří, že velikonoční zajíček o Velikonoční neděli ukrývá čokoládové sladkosti a vajíčka v zahradách. Děti je s nadšením hledají.

  Jedním ze zvyků v Polsku je požehnání velikonočního koše. Na Bílou sobotu přinášejí Poláci do chrámů koše naplněné barevnými vajíčky, chlebem, koláči, solí a klobásami, aby je kněz požehnal a ukončil období půstu. Rodinným setkáním je snídaně o Velikonoční neděli. Symbolem velikonočního stolu je velikonoční beránek položený uprostřed. Velikonoční prostírání zdobí zelené lístky. Členové rodiny si přejí navzájem štěstí a tradičním jídlem jsou vařená vajíčka.

  Pokud navštívíte v období velikonočních svátků Francii, určitě vás upoutají výklady obchodů zdobené figurkami zajíčků, slepiček nebo rybek vyrobených z bílé a tmavé čokolády. Tradičním velikonočním jídlem je jehněčí. Francouzi ho často připravují s jarní zeleninou. Typickým jídlem na velikonočním stole ve Francii je jehněčí guláš.

  V Norsku mají velikonoční svátky křesťanský ráz podobně jako v jiných zemích. K Velké noci v Norsku patří žlutá barva. Žlutými kuřátky jsou vyzdobeny příbytky a výklady obchodů. Ve znamení žluté se nese i vydání novin, časopisů nebo igelitové tašky v supermarketech. Zajímavostí Velké noci v Norsku je čtení detektivních románů od různých světových autorů.

  Čokoládová velikonoční vajíčka a typické velikonoční koláče jsou tradičními symboly Velké noci v Austrálii. Zajímavostí je, že velikonoční zajíček v Austrálii, nazývaný „Easter Bunny“, byl nahrazen vačnatcem bandikutem králíkovitým, který je označen jménem „Easter Bilby“. Důvod je opravdu prozaický. Zajíci, resp. Králíci, v Austrálii způsobují velké škody na zemědělských plodinách a patří do kategorie škůdců. Takže čokoládová vajíčka na Velkou noc nepřináší malým dětem velikonoční zajíček, ale velikonoční vačnatec s velkýma ušima, dlouhým špičatým čumákem, černo-bílým ocasem a šedou srstí, jménem „Easter Bilby“.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů