Vídáte označení DDD na potravinách často? Co to znamená?

 • Nestlé Nutriční kompas
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Určitě to znáte také. Bloudíte uličkami v supermarketu, vybíráte potraviny a kroutíte hlavou nad všemi údaji a zkratkami na obalech. My vám dnes prozradíme, co se skrývá za označením DDD a GDA.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  DDD je zkratka pro doporučenou denní dávku, což je vědecky stanovené množství vitaminů a minerálů, které by člověk měl v průběhu dne zkonzumovat, aby si udržel vyvážený životní styl. Na výrobcích bývá uváděna někdy i zkratka GDA (Guideline Daily Amount), což je anglický výraz pro doporučené denní množství základních nutrientů (sacharidů, cukru, tuků, nasycených mastných kyselin, vlákniny, bílkovin a sodíku). Požadavky na výživu se mění v závislosti na věku, hmotnosti, pohlaví a úrovni fyzické aktivity. Proto GDA představují pouze orientační hodnoty, které byly stanoveny pro zdravého člověka s průměrnou hmotností a průměrnou fyzickou aktivitou. Na obalech často najdeme hodnoty odpovídající dennímu energetickému příjmu dospělé ženy, což je 8 400 kJ, tedy 2 000 kcal. 50-55 % energie by měly pokrýt sacharidy včetně cukrů, 30-35 % by měly zajistit tuky a 20-10 % měly být bílkoviny. Mladý, těžce pracující muž, by s 8 400 kJ nevystačil, může přijmout až 12 000 kJ za den. U vrcholových sportovců se tato hranice může pohybovat až kolem 20 000 kJ za den.

  Naopak méně by měla přijmout starší žena, která nemá téměř žádný pohyb a má pomalejší metabolismus. Je tedy třeba zamyslet se nad svým způsobem života, energetickým výdejem a podle toho také vybírat potraviny.

  Co se týče příjmu vitamínů a minerálních látek platí stejná pravidla, jak je uvedeno výše. V zásadě ale platí, že DDD vitamínů i GDA jsou udávány jako hodnoty pro zajištění základní potřeby. Přitom se potřeba u mnoha vitamínů může i několikanásobně zvyšovat z důvodů nesprávné životosprávy, vyššího zatížení stresem anebo užíváním léků či kouřením. Nejlepším a nejpřirozenějším zajištěním všech živin je pestrý a vyvážený jídelníček, který obsahuje dostatek všech potřebných živin.

  Hodnoty na obalech mohou být často matoucí. Společnost Nestlé to ví, a proto na obalech svých výrobků uvádí označení Nestlé Nutriční kompas®. Kompas byl vytvořen tak, aby sdělil potřebné informace a výhody produktu. Dále radí, jak si vytvořit různorodý a vyvážený jídelníček. Nutriční kompas® je rychlý a snadný způsob, který pomůže při výběru potravin pro váš vyvážený životní styl.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů