Vyhněte se podzimnímu nachlazení

 • Posílení imunity
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • RNDr. Pavel Suchánek
 • Nízké teploty, přeháňky a sluníčko se objeví jen zřídka. Podzimní počasí každoročně překvapí spoustu lidí, kteří skončí „přinejlepším“ s rýmou. Jde se vůbec ubránit? Ano, možné to je. Podívejte se, jak můžete posílit svou imunitu.

  {containers“:[{„id“:3,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:4,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  V běžném životě jsme během celého roku vystavení bakteriím, virům a dalším škodlivým mikroorganismům, kterým náš organismus musí čelit. Na podzim se ale hrozba všemožných nemocí a nachlazení ještě zvyšuje. To jediné, co nám zaručí, že ani v těchto chladných dnech nebudeme nuceni ulehnout do postele s nachlazením nebo chřipkou, je naše imunita. Proto je třeba, věnovat jí zvýšenou pozornost.

  1. Zvyšte přísun vitamínů. Dopřávejte si dostatek čerstvého ovoce, zeleniny, skvělé jsou i čerstvé šťávy. Nezapomeňte ani na ořechy a semínka, které jsou plné minerálních látek a zdraví prospěšných olejů a skvěle doplní například vaši snídani, svačinu i saláty.

  2. Dopřejte si dostatek kvalitního spánku a odpočinku.  Každý jsme jiný a měli bychom naslouchat svému tělu a dodat mu potřebný odpočinek. Jedině odpočinutý organismus se může bránit.

  3. Dodržujte pitný režim. Pijte dostatek vody a omezte nadměrný příjem slazených limonád. Můžete vyzkoušet také bylinkové čaje mátu, lípu srdčitou, diviznu, heřmánek, jitrocel nebo třeba bez černý. Příjemně vás zahřejí, a když si šálek čaje osladíte lžičkou medu, bude vám i báječně chutnat.

  4. Pravidelně větrejte v prostorách, kde trávíte nejvíce času, především však v ložnici. I když venku bude mráz, nezapomeňte, že i vzduch je třeba „vyčistit“. Stejně jako dáváte špinavé prádlo vyprat, je třeba myslet na to, že vydýchaný vzduch není to nejlepší.

  5. Nezapomeňte se hýbat! Pravidelný pohyb zlepšuje celkový fyzický stav těla a určitě jste si všimli, že se po sportování cítíte tak nějak dobře. Při pohybových aktivitách se totiž v organismu uvolňuje tzv. hormon štěstí, který nás pozitivně naladí, a budeme pak odolnější i vůči stresovým situacím a nemocem. Navíc pravidelný pohyb zvyšuje vaši imunitu.

  6. Když se řekne otužování, nejeden z nás si představí zimní plavání v řece s ledovou vodou, a rázem nám naskočí husí kůže. O tom to ale není. Začít můžete doma například tím, že po normální sprše si rychle osprchujete chodidla i lýtka studenou vodou a postupně se můžete dopracovat ke sprše celého těla. Nic zvlášť příjemného to v té chvíli není, ale tělo se prokrví a v závěru krásně zahřeje. Když budete důslední a začnete se otužovat pravidelně, posílíte imunitu.

  7. Oblékejte se adekvátně k počasí, nepodceňujte ale ani nepřeceňujte podzim. Nemusí být ani 20 pod nulou, ani čerstvě padlý sníh, abyste vytáhli teplejší bundu či kabát. Nevystavujte se zbytečně průvanu a chraňte zejména ledviny a průdušky.

  8. Vyhýbejte se stresu a noste veselé barvy. Není žádnou novinkou, že stres zkracuje život a pozitivní myšlení, smích a dobrá nálada život zlepšuje. Dělejte si radost, poslouchejte hudbu, která vás nabíjí energií a radostí, noste oblečení, ve kterém vám je dobře i barvy, ve kterých se cítíte příjemně. I malé detaily nám pomohou, cítit se skvěle.

  Možná si po přečtení našich rad řeknete, že to není nic moc nového a že to říkala už i vaše babička. A v tom pravděpodobně spočívá tajemná síla těchto rad. Neopomíjejte je, ale naopak se na tyto jednoduché rady zas a znova zaměřte. Třeba budete mile překvapeni. A když už cítíte, že na vás něco leze, můžete vyzkoušet také Anticol, funkční bonbóny, které díky svému složení napomáhají zklidnit krk, a obsah vitaminu C v nich, přispívá k normální funkci imunitního systému. Navíc skvěle chutnají. Naše tělo je opravdu silný bojovník. Dejme mu podporu a ty správné zbraně, a vítězství je naše!

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  RNDr. Pavel Suchánek
  RNDr. Pavel Suchánek
  Specializace: výživa, vyvážené stravování
  Nestlé

  Mezi Vodami 2035/31, 143 00 Praha 4 - Modřany; IČ: 45799504, DIČ: CZ45799504
  Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, spisová značka oddíl C, vložka 10481.
  © 2017 Copyright Nestlé Česko s.r.o.