Vykročte vstříc prevenci diabetu

 • Den diabetu
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Cukrovka neboli diabetes mellitus zejména druhého typu, patří v současné době mezi jednu z nejrozšířenějších civilizačních chorob. Připomeňme si, že i této nemoci se dá z části předcházet a zakroužkujte si datum 14. listopadu modrým kroužkem v kalendáři. Světový den diabetu se blíží!

  {containers“:[{„id“:3,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:4,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Pod tímto označením se často skrývá hned několik různých onemocnění, která se projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi, tzv. hyperglykémií. Všechny typy cukrovky jsou zapříčiněny nedostatečným působením hormonu inzulinu v cílových buňkách. Při onemocnění diabetem dochází ke snížení transportu cukru do buněk. Buňky tak trpí nedostatkem energie, a proto se zvyšuje uvolňování cukru z jater, kde vzniká buď novotvorbou, nebo štěpením zásobní látky glykogenu. Hladina cukru v krvi se tak dále zvyšuje.

  Cukrovka je rozšířena ve dvou typech. Diabetes 1. typu je méně běžný, obvykle postihuje pacienty mladší, bývá často označován také jako „dětský diabetes“ nebo vrozený. Vzniká v okamžiku, kdy slinivka břišní přestane produkovat inzulin. Oproti tomu u diabetu 2. typu dochází k nadměrné produkci inzulinu, tělo na něj ale nereaguje.

  V roce 2012 se v České republice s diabetem léčilo více než 841 000 pacientů. Přičemž nejčastější formou, diabetem 2. typu, trpí každý sedmý obyvatel ČR, tedy více než 772 585 osob! Tento typ postihuje nejčastěji starší osoby, osoby s nadváhou nebo obezitou. Pokročilý věk však není pravidlem. Nejčastějšími příčinami vzniku jsou nedostatek pravidelného pohybu, nepravidelné stravování, stresové situace, ale nelze opomínat také genetické dispozice. Řada provedených studií prokázala, že pravidelné cvičení (v rozsahu nejméně 30 minut denně) spolu s kvalitnějším stravováním (zejména pak konzumace potravin s nižším obsahem tuků a vysokým obsahem vlákniny) významně snížila riziko vzniku diabetu 2. typu.

  Kromě osob, kterým byla cukrovka diagnostikována, žije podle posledních odhadů v ČR 250 000 lidí s diabetem, kteří o svém onemocnění ještě nevědí. K určení diagnózy dochází bohužel často až ve chvíli, kdy se u pacienta objeví jiná zdravotní komplikace. Může se jednat například o infarkt, selhání ledvin, poruchy zraku nebo nehojící se rány na nohou.

  Je však třeba si uvědomit, že diabetes nemusí být nutně jen následkem nezdravého životního stylu. Pravděpodobnost onemocnění roste s věkem. Jak narůstá věk celkové populace, zvyšuje se i výskyt diabetu. O cukrovce se tak již nyní hovoří jako o epidemii 21. století.

  Věděli jste, že? 

  • každých 10 sekund je u dalších 2 lidí objevena cukrovka druhého typu
  • každým rokem onemocní cukrovkou dalších 7 milionů lidí
  • cukrovka je na 4. místě žebříčku seznamu hlavních chorob
  • každoročně je 4 miliony úmrtí přisuzováno právě cukrovce
  • všechny typy onemocnění doprovázející cukrovku jsou na vzestupu
  • cukrovka postihuje lidi všech věkových skupin, stále více i osoby mladší 40 let
  • zdravotní péče o lidi trpící cukrovkou má nejlepší výsledky, když je vedena napříč různými lékařskými obory
  • téměř 60% onemocnění cukrovkou 2. typu se dá předejít!
  • cukrovka postihuje nejchudší obyvatelstvo tou nejtěžší formou

  Pochodem proti diabetu

  Světový den diabetu je kampaň, kterou zaštiťuje International Diabetes Foundation. Každoročně připadá na 14. listopadu. V tento den organizuje nadace World Diabetes Foundation po celém světě tzv. Pochody proti diabetu, kterými se snaží upoutat pozornost na problematiku diabetu, který postihuje stále více lidí po celém světě.

  Hlavní město patří mezi tradiční účastníky pochodu a ani letos tomu nebude jinak. Přijďte podpořit boj proti diabetu 2. typu. Pochod vyráží z Karlova náměstí v pátek 14. listopadu v 11:30. Před poliklinikou na Karlově náměstí bude možné nechat si změřit cholesterol, glykémii, tlak a BMI. Připraveno je i poradenství k pohybovým aktivitám, prezentace zdravé výživy, konzultace k jídelníčku a produkty pro diabetiky.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů