Vyzrajte nad novoročními předsevzetími

 • Novoroční předsevzetí
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Od ledna začnu hubnout do plavek! Budu jíst zdravě, přestanu kouřit, budu méně pít alkohol. Chci vstávat dostatečně brzo a nechodit pozdě spát. Pravidelně uklízet, neodkládat věci na později.

  {containers“:[{„id“:3,“type“:“container100″,“params“:[],“shapes“:{„first“:[{„id“:4,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Začnu své účty platit včas a nebudu zbytečně utrácet peníze za věci, které nepotřebuji. Babičce zavolám každou neděli, přečtu spoustu knih a zaplatím si kurz vaření. Poznáváte se v těchto předsevzetích? Předsevzetí nás motivují, zavazují, někdy obtěžují. Přesto si je většina z nás stále dává. A je to tak dobře. Znamená to, že chceme náš život nějak vylepšit. Problémem je naše vůle, která mnohdy, co si budeme povídat, není silná tak, jak bychom chtěli. V našem článku se ale dozvíte tipy, jak vůli trénovat a jak vydržet.

  1. Krůček po krůčku

  „Vždy když se rozhodnete stanovit si nějaká nová pravidla, která by vám měla pomoci zlepšit váš život, uvažujte realisticky. Neberte na sebe něco, co nemůžete splnit,“ otvírá téma psycholožka PhDr. Mária Balážová. Není ideální začít s předsevzetím takzvaně z „hecu“ nebo kvůli sázce. „Měli byste být skutečně přesvědčení, že změnu sami chcete,“ připomíná psycholožka. Se změnami pak začněte polehoučku. Až si budete jistí v jednom předsevzetí, můžete zkusit přidat další. To je základ úspěchu.

  2. Pozitivní myšlení

  Další ze stavebních kamenů pevné vůle je optimistické myšlení. Komu nebylo dáno od přírody, musí se pozitivnímu myšlení učit. „Řekněte sami sobě, že vše, pro co jste se rozhodli, také dodržíte. Učte se usmívat a věřit, že jste ve svých rozhodnutích silní. Věřte, že máte jako osoba dostatek schopností na to, aby jste svých realisticky zvolených cílů také dosáhli,“ doporučuje Mária Balážová a doplňuje: „mnoho lidí na světě právě v této chvíli, navzdory různým okolnostem, chorobám či postižení, dokázalo změnit svůj život, tak proč byste to nedokázali vy?“

  3. Podpora

  Když se cítíte slabí, nebojte se o pomoc a podporu požádat vaše známé, kamarády, rodinu nebo partnera. Nic nepotěší a neupevní v zásadách více, než povzbudivá slova od těch, které milujeme a vážíme si jich. Navíc není na škodu začít zásady dodržovat i ve větším počtu lidí. Takové návštěvy fitcentra společně s kamarádkami nebo partnerem vylepší náladu. Psycholožka též doplňuje, že „ve skupině se můžete lépe navzájem podporovat a motivovat.“ Když vás prvotní odhodlání a nadšení opustí, podpora okolí je k nezaplacení.

  4. Selhání povoleno

  Neztrácejte odvahu a chuť do boje po první prohře. Selhat mohou i nejsilnější. Důležité je si prohru přiznat a snažit se přijít na to, proč k ní došlo. Příště už si na takový důvod dáte pozor a zvítězíte. Podle psycholožky většina novoročních předsevzetí selže právě proto, že člověk na jejich realizaci není ještě dostatečně připravený. „Když jde o vážný problém, který jste chtěli vyřešit, tak ještě zřejmě nenastal ten správný čas na změnu,“ vysvětluje M. Balážová. „Tak či onak, neberte se příliš vážně a považujte plnění předsevzetí za zábavu, hru, kterou hrajete sami se sebou. Myslete na to, že když například při bruslení spadnete, také nezůstanete ležet na ledě, ale snažíte se vstát a pokračovat dále v bruslení,“ dělí se o postřehy z praxe psycholožky.

  5. Odměna

  Psycholožka tvrdí, že „pro splnění předsevzetí je nejdůležitější motivace. Je dokonce důležitější než „pevná vůle“, protože je mnohem příjemnější něčeho dosáhnout než si něco s utrpením odpírat. I když je to například kouření, kterého se chcete „zbavit“. Pokuste se vždy dále motivovat buď už dosáhnutými výsledky nebo nějakou odměnou.“

  Těšte se, že až dosáhnete určitého cíle, něco si koupíte, někam si zajedete, prostě si uděláte radost. Budete se na odměnu těšit a vše půjde lépe. S odměňováním může pomoci i partner. Taková slíbená masáž nebo společný víkend, dokáže divy. Nemusíte ani čekat s odměnou, až když úplně splníte svůj cíl. Odměňujte se postupně, také za malé krůčky směrem k úspěchu. Zasloužíte si to!

  Plus pro Vás vám přeje do nového roku jen to nejlepší, ale především spoustu úspěchů a dodržených předsevzetí.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů