Za bílými jeleny do pohádkového zámku Žleby a jeho

 • Tip na výlet
 • 3 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Navštivte zámek, kde se natáčelo několik pohádek, a nechte se okouzlit jeho romantickou atmosférou. Potěšte se pohledem na majestátné bílé jeleny. To vše vám nabízí zámek Žleby a jeho přilehlé okolí.

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Zámek Žleby ve středočeském kraji spolu se svým okolím nabízí úžasnou možnost, jak strávit zajímavý a nezapomenutelný den s celou rodinou.

  Díky neopakovatelné atmosféře a půvabnému romantickému prostředí je zámek Žleby zcela jedinečný. Bohatě vybavené historické interiéry byly vytvořeny v průběhu 19. století podle původních anglických předloh knížaty z Auersperka. Při prohlídce můžete obdivovat nádherné sbírkové kolekce uměleckých předmětů, rozsáhlou sbírku historických zbraní, starožitností, skla, porcelánu i keramiky, sbírku vzácných okenních vitráží, obrazů, textilií a historického nábytku z období od gotiky až po 20. století. Nenechte si ujít návštěvu plně vybavené zámecké kuchyně s přilehlými historickými kuchyňskými provozy, důmyslně řešené hygienické zázemí či podzemní labyrint starého hradního sklepení nabízející zajímavý pohled do každodennosti běžného života na zámeckém sídle. Výstup na Velkou věž nabízí vyhlídku do širokého okolí, ke kterému patří rozsáhlý zámecký park anglického typu.

  Na zámku se pravidelně konají různé doprovodné akce. 23. 4.-25. 4. 2011 si nenechte ujít akci Zámecká šermírna. Jde o sváteční doprovodný program v rámci velikonočních prohlídek v podobě komponovaných vystoupení z dob renesance, třicetileté války či vrcholného baroka. Vystoupení plné humoru, soubojů i dramatických scén vás čeká na arkádovém nádvoří či ve středověkém sklepení zámku v podání šermířské a divadelní společnosti AMORET.

  Zámecký park a obora

  Zámecký park ve Žlebech o rozloze cca 24 ha vznikl při přestavbě zámku ve druhé polovině 19. století podle představ knížete Vincence Karla Auersperka. Při budování parku bylo využito strmého hradního svahu i řeky Doubravy, což dodává zámeckému parku v anglickém stylu na dramatičnosti i půvabu zároveň.

  Park přechází v navazující rozsáhlou oboru, v jejíž přední části, na rozloze cca 6 ha, se nachází ukázková obora s minizoo. V areálu jsou v letních měsících k vidění zástupci naší zvěře, dravci, sovy, vodní ptactvo, kunovité šelmy i vzácní bílí jeleni. Při návštěvě ukázkové obory tak z bezprostřední blízkosti spatříte naše běžné dravce a sovy stejně jako dravce velmi vzácné (sokol stěhovavý, raroh velký, sokol lovecký, káně Harisovo, orel stepní, sup bělohlavý, sup africký a mnohé další). Při procházce oborou je možno spatřit divoká prasata, kozy, muflony, daňky i srnčí zvěř stejně jako volavku popelavou, kormorána velkého, labuť velkou, husy a kachny.

  V areálu ukázkové obory je chována i část stáda pověstných bílých jelenů, které je možno vidět na vzdálenost cca 15 m při přikrmování, které je součástí sokolnických představení.

  Ukázková obora je otevřena od května do konce září a společně s návštěvou zámku je ideálním typem na jednodenní výlet.

  Více informací o státním zámku Žleby získáte na stránkách www.zamek-zleby.cz.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů