Začínáme s jízdou na koni

 • Jízda na koni
 • 5 minut čtení
 • 26. 2. 2015
 • David Huf
 • Jízda na koni je vynikající způsob relaxace. Nejen, že si můžete vychutnávat život „s nadhledem“ a být v přírodě. Jízda navíc poskytuje velké PLUS, a to nejen zlepšení držení těla ale i celkové zlepšení kondice.

  {containers“:[{„id“:3,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:4,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Jestliže patříte k lidem, kteří mají pocit, že úplně nepatří mezi vysportované atlety nebo nejste obdařeni přesnou koordinací pohybů jako například tanečníci, nezoufejte. Když začínáte s jízdou na koni, nejde o to, abyste byli v té nejlepší kondici a „sportovci od kolébky“. Je ale velmi pravděpodobné, že už po prvních několika jízdách zjistíte, že na svém těle máte i spoustu svalů, o kterých jste do té doby ani netušili. Zanedlouho pak na sobě začnete pozorovat i další pozitivní vlivy této aktivity.

  Proč jezdit?

  Kromě toho, že péče o koně i čas strávený s tímto ušlechtilým tvorem či pobyt na vzduchu, má zejména na náladu a psychiku člověka velmi pozitivní vliv, lze na této aktivitě najít i další výhody. Jízdu na koni doporučuje spousta odborníků také kvůli vlivu na pohybový aparát člověka. Nejen dětem s vadným držením těla či s poruchami hybnosti tato aktivita pomáhá formovat hluboký stabilizační svalový systém, stehenní, hýžďové nebo lýtkové svalstvo. Při jízdě na koni je nutné zapojit do společného pohybu s koněm celé tělo, zvláště při klusu, kdy jezdec vysedává a o to víc je nutné sladit rytmus. Po hodině jízdy už pokročilý jezdec spálí podobné množství energie, jako kdyby strávil například hodinu plaváním střední intenzitou v bazénu nebo jízdou na kole. A tím to zdaleka nekončí. Další kalorie spolehlivě spálíte při péči o koně a také se krásně protáhnete. Při hřebelcování či sedlání se prohloubí vzájemný vztah se zvířetem a také se pořádně zapotíte. Výměna podestýlky a péče o koně opravdu není hračka. Pohyb a čas strávený s koněm vám může navíc pomoci zlepšit imunitu. Jestliže totiž budete ke koním docházet pravidelně napříč celým rokem, nejednou budete muset překonat chlad či nepříznivé počasí, a tím se vaše tělo bude stávat odolnější. Dnes už dobře známá a velice pozitivní a účinná je také hipoterapie (léčba v přítomnosti koně), která je vhodná pro děti i dospělé s postižením.

  Co vše budete potřebovat?

  Ke každému sportu můžete vymyslet spoustu doplňků a zlepšováků, které najdete ve specializovaných prodejnách. Co se týká ježdění, můžete mít vlastní sedlo, bičík, ostruhy či speciální rukavice, a to vše podle toho, jak často se sportu věnujete a kolik máte financí na toto vybavení. Na první hodinu však nic z výše zmiňovaných věcí potřebovat nebudete. Co se oblečení týká, vhodné je tílko, přes něj košile, ve které se cítíte dobře a v chladném počasí například vesta. Dále kalhoty, které vám na koni nebudou vlát a překážet. Jako obuv postačí klidně dobře padnoucí tenisky. Na lekci určitě dostanete helmu, která je naprosto nezbytným vybavením a později si ji na pravidelné ježdění pravděpodobně sami pořídíte. Také vám bude doporučeno, že ideální jsou kalhoty obvykle se zpevněným sedem a vnitřními stehny, takzvané rajtky nebo boty podobné holínkám či chaps, neboli návleky na lýtka a holeně. Někdo doporučuje dokonce chrániče na páteř či zpevněné vesty. Doporučujeme si jízdu na koni nejprve několikrát vyzkoušet, než přejdete k nákupu vlastního vybavení.

  1. lekce

  Jestliže jste se konečně odhodlali zkusit první jízdu na koni, přečtěte si pár rad, kterých je vhodné se držet. První zásada zní: určitě se nestyďte dát najevo, že jste u koní poprvé. Další ze zásad je, že když se přibližujete ke koni, oslovte ho a pohlaďte. Potom, co se pozdravíte s koněm, měli byste se od majitele nebo člověka, který má koně na starost, dozvědět, zda se kůň něčeho bojí, co má a naopak nemá rád. Další věc, kterou je dobré si zapamatovat, je pravidlo „pravé strany“. Znamená, že když ke koni přistupujete, ať už za jakýmkoli účelem, je vhodné přicházet zprava. Informace, které budou k dobru, jsou i například, jak koně správně vést a později třeba jak ho osedlat, jak nasadit ohlávku nebo jak koně čistit. Spoustu těchto i dalších informací vám na první lekci bude trenér jistě říkat, ale je dobré mít malinko náskok a o ježdění už dopředu něco vědět.

  Jízda jako hra

  Aby se jízda na koni stala potěšením, je nezbytné, vybudovat si vztah s koněm. Koně určení k ježdění zejména pro začátečníky, obvykle bývají mírumilovná a poddajná zvířata, která ráda poslechnou signály, které jim vyšlete. Zkušenější jezdec již dovede odhadnout, jaké projevy u jeho koně charakterizují strach a jaké například radost. Je důležité být empatický, naslouchat, ale zároveň trvat na jasných a správných povelech. Jestliže se ze začátku bojíte chodit na jednotlivé lekce sami, můžete zvolit kurz pro skupiny, kde bude začátečníků více. Zkrátka záleží na tom, co preferujete. I když je kůň ochočený a klidný, je třeba mít určitý respekt, protože je to živý tvor a ani ti nejzkušenější jezdci do hlavy zvířete nahlédnout nedokážou.

  Jízda na koni se spoustě lidem může zdát riskantní nebo si mohou připadat, že na začínání s touto aktivitou jsou už „příliš dospělí“. Jestliže však dodržíte zásadní pokyny trenéra a sami budete dbát o svou bezpečnost, není hrozba zranění o nic větší, než kdybyste šli jezdit na kolo. Stejně tak nezáleží na věku. Konkurovat Váňovi již pravděpodobně nebudete, ale i kdybyste se svezli pouze jednou, zanechá to ve vás zvláštní příjemný pocit, na který budete rádi vzpomínat. Vyzkoušejte něco nového, tipy na místa, kde můžete jezdit a která se vám osvědčila, můžete s námi sdílet a vložit do aplikace Plus kolem Vás. Těšíme se na vaše zážitky a zkušenosti.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  David Huf
  David Huf
  Specializace: trenér, mentální kouč
  Nestlé

  Mezi Vodami 2035/31, 143 00 Praha 4 - Modřany; IČ: 45799504, DIČ: CZ45799504
  Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, spisová značka oddíl C, vložka 10481.
  © 2017 Copyright Nestlé Česko s.r.o.