Zimní sporty tak trochu jinak

 • Sportování v zimě
 • 2 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • Tým Plus Pro Vás
 • Každý zná klasické lyžování nebo snowboarding, sáňkování, bobování a koulování. Koho už tahle zábava na sněhu omrzela, jsou tady ještě adrenalinové zimní sporty, které zvýší tep zaručeně každému! 

  {containers“:[{„id“:1,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:2,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Už v roce 1892 začali lidé experimentovat s novými druhy dopravy na sněhu. Ve vysokohorském prostředí Alp, kde všude bylo pěšky daleko, se zrodil takzvaný skibobbing. Za pomocí speciálně upravené konstrukce připomínající kolo s lyžemi místo kol, se dlouhé stráně Alp zdolávaly určitě pohodlně a především rychle. Brzy nato se tento druh dopravy stal i oblíbeným sportem. Ze začátku ho vyhledávali hlavně osoby, pro které, z různých důvodů, představovalo stání na lyžích problémy. Dnes se této mrazivé aktivitě věnují sportovci z různých koutů světa a pořádají se dokonce závody.

  Další sněžná zábava plná adrenalinu je snow-kayaking. Místo lyží, prkna nebo kovové konstrukce se sportovci spouští ze svahu, jak už název napovídá, v kajaku a s pádlem. Je to poměrně mladý sport a první závody se konaly teprve v roce 2002. Jeho popularita ale stále roste a nachází si své příznivce napříč zeměmi. V některých horských střediscích, například v Jizerských horách, už snow-kayaking můžete vyzkoušet, ale stále to není nic běžného.

  A to není vše, co se dá na sněhu dělat! Asi už jste slyšeli o kitesurfingu, tedy o surfování za pomocí speciálního křídla připomínajícího padák. Snowkiting zná ale jen málokdo. V zásadě se tento sport velmi podobá svému vodnímu bratranci, ale je podle všeho nebezpečnější, a o to přitažlivější. Při tomto sportu se též využívá speciální křídlo a snowboard pak místo surfu. Protože jsou na horách povětrnostní podmínky nevyzpytatelné, občas se stane, že silný poryv větru sportovce vynese do výšky až několik stovek metrů. Proto tento sport nepatří do portfolia aktivit běžného člověka a rozhodně by měl být provozován pod dohledem někoho zkušeného!

  Mezi opravdu netradiční sporty můžeme zařadit také ice racing. Jsou to klasické závody aut nebo motorek. Trochu netradiční je pouze povrch, po kterém se jezdí. Je to totiž led. Aby auta nebo motorky na takovém povrchu vůbec mohla jezdit, mají speciální pneumatiky. Závodní dráha má od 400 metrů až po několik kilometrů. Tento sport je poměrně oblíbený a i když se v něm konají závody, na silnicích raději netrénujte.

  Jak je vidět, ani v zimě není místo pro nudu. A nikdy není pozdě, začít se věnovat i některému z těchto sportů. Je ale důležité mít na paměti, že většina z nich je opravdu nebezpečná, takže bez potřebných zkušeností a dohledu profesionála se jim raději vyhněte. Vždyť v konečném důsledku, pořádná koulovačka nebo třeba sjíždět svahem na „obyčejných“ lyžích, je mnohdy také adrenalin. A adrenalinové sporty pak můžete při zaslouženém odpočinku sledovat s horkým čajem v ruce třeba v televizi.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  Tým Plus Pro Vás
  Tým Plus Pro Vás
  S radostí až do mobilů