Znáte mocnou sílu rakytníku?

 • Rakytník
 • 4 minuty čtení
 • 26. 2. 2015
 • RNDr. Pavel Suchánek
 • Malé oranžové bobulky, chutí připomínající šípky, plné vitamínů. Ano, i tak by se dal rakytník řešetlákový charakterizovat. Přečtěte si víc o této zásobárně vitamínů a objevte jeho skryté účinky.

  {containers“:[{„id“:3,“type“:“container100″,“params“:{},“shapes“:{„first“:[{„id“:4,“type“:“shapeOldArticle“,“params“:{„html“:“

  Rakytník řešetlákový, latinsky Hippophae rhamnoides, je menší strom, který pochází z Asie, ale v současnosti je rozšířený po celém světě, i Evropě. Průměrná výška stromu jsou dva metry a je charakteristický ostrými trny. Kvete nenápadnými květy hnědo zelené barvy na přelomu března a dubna. Na první pohled však poznáte jeho zářivě oranžové plody, které dozrávají během srpna až řijna. Výjimečně ale najdete odrůdy, které mají plody v odstínech od žluté až po červenou. V našich končinách tento strom nejčastěji najdete využitý jako okrasný. Rakytník můžete vidět také podél cest a v zahradách ale už málo kdo zná jeho blahodárné účinky. Přitom naši předkové rakytník hojně využívali k prevenci i léčení různých chorob.

  Zužitkovat celý strom

  Výhodou rakytníku je, že se dá využít celý, tedy plody, listy i kůra stromu. Na výrobu oleje se užívá dužina plodu, ve které se nachází největší množství vitamínu E, který prospívá kráse pokožky. Semínka pomáhají při léčbě aterosklerózy a též obsahují olej. Překvapující může být fakt, že se využívá dokonce i kůra stromu na výrobu mastí, které se dají použít při problémech s revmatickým onemocněním nebo jako průvodní léčba při onkologických onemocněních po ozařování na podporu regenerace kůže. Listy se také dají zužitkovat při přípravě krémů a mastí. Hlavní částí jsou však plody. Rakytník obsahuje vitamíny skupiny B, C, A, E a K. Speciální pozornost si kvůli vysokému obsahu v rakytníku zaslouží vitamín C, který pomáhá při prevenci podzimního nachlazení či chřipky. Stejně tak napomáhá tělu vypořádat se s únavou. Zkuste si například připravit šálek horkého čaje z rakytníku. Uvidíte, že se velmi brzo budete cítit lépe. Rakytník můžete užívat v nejrůznějších formách jako prevenci, podporu v průběhu nemoci, ale i v období rekonvalescence.

  Lék na problémy s trávením i kůží

  Málo kdo ví, že rakytník není jenom prevence nachlazení. Konzumace jeho plodů nebo pravidelné používání rakytníkové masti nebo oleje může pomoci s kožními problémy, jako ekzémy či akné. Dá se ale využít i při vypadávání vlasů či jako prevence tvorby vrásek.

  Léčivé účinky se ale projeví také při žaludečních obtížích různého charakteru. Jestliže máte problémy s trávením, trpíte opětovně průjmy či zácpou, intenzivní kúra rakytníkem může pomoci. Rakytník má vliv i na cévy. Napomáhá k zlepšení průchodnosti a také zvyšuje jejich elasticitu.

  Jestliže jste v nedávné době prodělali operaci nebo jste se zranili, zkuste odvar z plodů a listů rakytníku. Pomůže se zbavit otoku a podpoří proces hojení a zacelování rány. Olej z rakytníku pomáhá také na afty, otoky dásní či při zánětu průdušek. Jistě vás potěší, že rakytník zvyšuje hladinu „dobrého cholesterolu“ v lidském těle a naopak snižuje hladinu toho „špatného“. Má vliv také na hladinu cukru v krvi.

  Vyzkoušejte rakytníkovou kúru

  Jestliže s rakytníkem teprve začínáte, vyzkoušejte olej. Plody mají příliš výraznou chuť, ale olej je jemnější a má širší použití. Zkuste začít s kúrou, kdy budete užívat 1-2 lžičky rakytníkového oleje před jídlem. Posílíte tak svou imunitu a podpoříte celkovou regeneraci těla. Jestliže ale chcete pocítit nějakou změnu, pamatujte, že kúra by měla trvat bez přestávek minimálně 21 dní. Odborníci doporučují si po tomto období dát měsíc pauzu, a kdyby se obtíže začaly vracet, kúru opakovat. Během léčebného procesu a kúry s rakytníkovým olejem můžete denně vypít také šálek čaje z rakytníku.

  Dejte pozor!

  Na užívání rakytníku však buďte velmi opatrní, jestliže máte problémy se žlučníkem nebo slinivkou břišní. V tomto případě se rakytníku raději vyhněte. Zvláště v případě zánětu těchto orgánů rakytník může více uškodit než pomoci. Stejně tak se doporučuje opatrnost při podávání nebo aplikaci oleje dětem. Pro ně samozřejmě platí snížené dávky než pro dospělé.

  Rakytník je rostlina plná vitamínů a obohacujících látek pro naše tělo. Poznejte tento strom blíže než jen letmým pohledem do zahrady s okrasnými dřevinami. Běžte do přírody, zlepšete si kondici a na procházkách se naučte poznávat zajímavý rakytník a zároveň si zlepšete kondici. Vyzkoušejte olej či krém nebo ochutnejte plody. Je jen na vás, jaký zvolíte způsob.

  „}}]}}],“layout“:“article“}“

  RNDr. Pavel Suchánek
  RNDr. Pavel Suchánek
  Specializace: výživa, vyvážené stravování
  Nestlé

  Mezi Vodami 2035/31, 143 00 Praha 4 - Modřany; IČ: 45799504, DIČ: CZ45799504
  Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, spisová značka oddíl C, vložka 10481.
  © 2017 Copyright Nestlé Česko s.r.o.