„Musíš víc jíst, nebo se ztratíš.“ „Nebreč, vezmi si čokoládu.“ „Nemáme navařeno, kup si něco v bufetu.“ To jsou běžné fráze, které děti slýchají dnes a denně a které mnohdy položí základní kámen jejich pozdější obezity. Tou podle statistik v současné době trpí až 30 % českých dětí.

Obezitu bez nadsázky můžeme zařadit k civilizačním chorobám. Dávno už není pouze výsadou pohodlných dospělých, kteří tráví dny u počítače a popíjejí slazené limonády. Obezita představuje obrovské zdravotní riziko, neméně důležitý je však také psychologicko-sociální aspekt. Obézní děti jsou vystavovány posměškům a jejich sebevědomí klesá. Tyto potíže vrcholí zejména v teenagerském věku, kdy mohou přerůst až v deprese a poruchy příjmu potravy.

Českým dětem schází režim

Pravidelné stravování – to je kámen úrazu. Děti přijmou během dne daleko více energie, než kolik jsou schopny pohybem vydat. Téměř polovina českých dětí navíc odbývá snídani, některé dokonce nesnídají vůbec. Právě snídaně je ovšem základ, který nastartuje metabolismus a při správném poměru živin zajistí energii na celé dopoledne. Děti, které nesnídají, jsou nesoustředěné a podrážděné, což může zejména u školáků představovat nemalý problém. Vlčí hlad, který je důsledkem nepravidelné a nevyvážené stravy, je pak donutí sníst jídlo téměř „v běhu“ nebo navštívit nejbližší automat či bistro a dát si, co oči láká nejvíce: sušenky, čokolády, energetické drinky a brambůrky, ukryté v pestrých obalech.

Jak bolí obezita?

Obézním dětem hrozí bolesti zad, kolen i kyčlí, trávicí problémy, dýchací potíže. Dochází také k vyššímu výskytu srdečních chorob, výsevu ekzémů i hormonální nerovnováze. Velmi závažnou komplikaci pak představuje obávaná cukrovka: diabetes II. typu se bohužel nevyhýbá ani dětem.

 

Motivujme je!

Chceme-li se pustit do boje s dětskou obezitou, začněme vždy nejdřív sami u sebe. Úprava životního stylu je vždy přínosná a děti jsou skvělými pozorovateli – rády se nám budou chtít ve všem vyrovnat.

Zdroje: www.vzp.cz

www.bambiklub.cz